2024 F1 Sezonunun Araçları Tanıtıldı


1- REDBULL

Son iki sezondur hem Pilotlar hem de Markalar Şampiyonluğu'nu kazanan Red Bull, dün düzenlediği lansmanla yeni F1 aracı RB20'nin örtüsünü kaldırdı ve 2024 F1 aracını tanıtan son takım oldu. Beklendiği gibi, RB20'nin görünümü yalnızca bazı sponsor değişiklikleri dışında büyük ölçüde geçen yılla aynı. Teknik açıdan geçen seneki araçtan farklılıklar bulunuyor.

      
2- MERCEDES

Mercedes, yeni F1 aracı W15'in örtüsünü kaldırdı! Alman ekip, yeni aracını Çarşamba günü Silverstone'da tanıtmasının hemen ardından piste de çıkardı ve W15'i ilk kez pistte de görmüş olduk. Hem George Russell hem de Lewis Hamilton, Silverstone'da yağmur altında 15 kilometrelik demo sürüşlerini yaptılar. Hayal kırıklıkları ile geçen iki yılın ardından W15 Mercedes için büyük ölçüde önem taşıyor. 2023'te ise beklenen gelişimi gösteremeyen Mercedes, W14 ile de şampiyonluk için savaşamadı ve galibiyetsiz bir yılı arkasında bırakmış oldu. Aracın renk düzeninde geçtiğimiz yıl olduğu gibi siyah ağırlıklı olarak yer alsa da Mercedes'in ikonik gümüş rengi de geri dönmüş.

  3- FERRARI

Ferrari, 2024 Formula 1 sezonunda mücadele edeceği yeni SF-24 aracını Fiorano'da tanıttı. Charles Leclerc ve Carlos Sainz'ın kullanacağı yeni SF-24,15 km'lik bir test için Fiorano'da piste çıkarıldı. Bu testte yeni aracın sistemleriyle ilgili ilk veriler elde edilecek. İlk kapsamlı test ise yine Fiorano'da gerçekleştirilecek ve 200 km sürecek. Lansmanda yeni aracın daha yenilikçi olduğu görüldü ve aynı zamanda renk düzeninde de değişiklikler vardı. Takım, kırmızıyı temel olarak korudu ve beyaz ile sarı çizgilere yer verdi.

    4- McLaren

McLaren önemli bir dönüm noktasına daha ulaştı; Yeni aracın geliştirilmesinde istenilen noktaya gelindiğini açıklayan İngiliz ekibi, yeni MCL38'i ilk kez lansmana çıkardı. Lando Norris, McLaren Formula 1 takımının yeni MCL38 ile ilgili çok fazla detay göstermek istemediğini çünkü bu sporun bir "performans oyunu" olduğunu söylüyor. McLaren, lansman etkinliğini önceki yılların aksine daha sönük şekilde, siteden yayınladığı bir dizi fotoğrafla yaptı ve aracın detayları gizlemeyi seçti. Takım yeni renk düzenini geçtiğimiz haftalarda tanıtmış ve temelde siyah/turuncu renkleriyle yarışacağını duyurmuştu.


   5- ASTON MARTIN

Aston Martin, shakedown etkinliği kapsamında yeni AMR24'ü ilk kez Silverstone'da piste çıkardı. Yeni aracı ilk Lance Stroll test ederken, kendisini Silverstone'da yer yer ıslak ve soğuk bir pist karşıladı. Testte Pirelli'nin demo lastikleri kullanılsa da, araca dair pek çok veri elde edildi. Takımın performans direktörü Tom McCullough, AMR24 ile yaptıkları ilk testin ardından pozitif olduğunu dile getirdi. Aston Martin teknik direktörü Dan Fallows: "Aracın her yerinde değişiklikler yaptık. Birçok yönden çok farklı parçaların çoğu değişti. Ancak yine de geçen yılki aracın güçlü bir evrim geçirmiş hâli. Yani bir nevi AMR23'ün üzerine inşa ettik." dedi.


   6- ALPINE

Önceki sezonlarda olduğu gibi Alpine, 24 yarışın çoğunda ağırlıklı olarak mavi bir araçla yarışacak, ancak ana sponsoru BWT'nin emriyle genişletilmiş sekiz yarışta pembe bir dış görünümle yarışacak. Ekip, A524'ün "önümüzdeki iki sezon için yaratılmış yepyeni bir konsept olduğunu ve önceki versiyonlardan öğrenilenlerin bir sonucu olarak yenilikçi çözümlerle öne çıktığını" söylüyor. Signatech tarafından çalıştırılan takımda 35 numarada genç ve tecrübeli Charles Milesi ile iki yeni isim, Ferdinand Habsburg ve Paul-Loup Chatin yer alırken, 36 numarada merakla beklenen Mick Schumacher, deneyimli Nicolas Lapierre ve Matthieu Vaxivière olacak.

   
7- WILLIAMS

Williams, New York'taki lansman etkinliği sırasında 2024 Formula 1 aracı için yepyeni bir görünüm ortaya çıkardı. Hafifçe revize edilen görünüm (en büyük değişiklik, Japon inşaat, madencilik ve yardımcı ekipman üreticisi olan yeni sponsor Komatsu'nun öne çıkan varlığıyla birlikte) 5 Şubat'ta bir 'sezon lansmanı' etkinliğinde ilk kez sahneye çıktı.Ancak gerçek FW46 aracına gelince, Williams yeni tasarımın ilk denemesini yapmak için Bahreyn'de 20 Şubat'a kadar bekleyecek.

   
8- Visa Cash App RB Honda

Visa Cash App RB, Daniel Ricciardo ve Yuki Tsunoda tarafından kullanılacak olan VCARB 01'in fotoğraflarını yayınladı. Daha önce Toro Rosso ve AlphaTauri olarak bilinen ekip, 8 Şubat'ta düzenlenen bir etkinlikle göreve başladı . Başta takım adı olmak üzere, pek çok şeyi değiştiren İtalyan ekip, yeni aracı tanıtmak için Las Vegas'ı tercih etti. VCARB 01, Red Bull'un ikinci ekibi tarafından yeni Visa Cash App RB adı altında üretilen ilk otomobildir. Renk düzeni anlamında Toro Rosso döneminde kullanılan renklerle benzerlik gösteriyor. Araçta büyük oranda mavi renk kullanıldı ve ağırlıklı olarak siyah bölümlere yer verildi. Teknik açıdan bakıldığında, muhteşem Red Bull RB19'dan yola çıkılarak tasarlanan bir araç var karşımızda. Süspansiyon, Milton Keynes'ten alınıp VCARB 01'e getirilen unsurlardan sadece biri.

   
9- KICK SAUBER

Eski Alfa Romeo Formula 1 takımı önümüzdeki iki sezon boyunca Stake F1 Team Kick Sauber olarak yarışacak ve şasi adı Kick Sauber olacak. Stake'in desteğiyle Sauber, Alfa Romeo ve Audi dönemleri arasındaki iki ara sezondan yararlanarak yeni bir kimlik yarattı. Bu yeni kimlik, fluo yeşili ve siyah renk düzenine geçti. C44'ünün çarpıcı yeni görünümü Londra'da büyük bir lansman etkinliğiyle tanıtıldı. Sauber, en son 2018'de C37 ismini kullanmış, daha sonra araç ismini de Alfa Romeo'ya bırakmıştı. 2024 F1 aracında aradaki yıllar es geçildi ve C44 adı kullanıldı. Yeni araç, teknik direktör James Key'in katkılarıyla geliştirilen ilk araç. Araçta öncelikle aero avantajı yaratması amaçlanan bir konfigürasyon olan çekme çubuklu ön süspansiyona geçiş yapıldı. C44, 21-23 Şubat tarihlerinde Bahreyn'de yapılacak resmi F1 testinden önce Cuma günü Barselona'da Valtteri Bottas ve Zhou Guanyu tarafından sürülecek.


   
10- HAAS

Haas, 2024 Formula 1 sezonunda mücadele edeceği yeni VF-24'ü tanıttı. Haas, ilk 200 km'lik test için İngiltere'deki Silverstone pistini tercih ederken, piste ilk çıktıkları ana dair sadece kısa bir video yayınladı. Amerikalı ekip, geçen yılki VF-23 ile kıyaslandığında, renk düzenini neredeyse hiç değiştirmemeyi tercih etti. Renk olarak siyah, beyaz ve kırmızıyı seçen Amerikalı ekip, aracın ön tarafında siyaha ağırlık verdi. Haas, kış arasında takım patronu Günther Steiner ile yollarını ayırdı ve yerini mühendislik ekibinin başında yer alan Ayao Komatsu aldı. Haas takımından yapılan açıklamada Komatsu, takımın "VF-24'ün başlangıç performansıyla ilgili beklentilerimiz konusunda gerçekçiyiz." derken, "Renk düzenini sergilemek her F1 sezonunda çok heyecan vericidir." diye ekledi.