XPENG’in “Uçan Süper Arabaları” 2025’te Yolcu Taşımaya Başlayacak


Çin merkezli, XPeng Aeroht şirketi tarafından tasarlanan ve ABD'nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES 2024 fuarında ilk kez görücüye çıkan “uçan süper araba”, kısa mesafeli ve alçak irtifalı seyahatler vaat ediyor

 “XPENG AEROHT kara hava taşıtı”, 2024 yılının son çeyreğinden itibaren ön sipariş almaya başlayacak ve tek tek müşterilere bir yıl içinde teslim edilebilecek. Bu model, iki modülü olan bir ticari araç olarak tasarlandı. Bir kamyonet biçimindeki altı tekerlekli kara modülü elektrikle çalışıyor ve araç 5 yolcu taşıyabiliyor. Drone şeklinde olan esas hava modülü ise kamyonetin arka kuyruk tarafında bulunuyor. Bu bölüm de alçak irtifada iki yolcu taşıyabilecek.

 

 

Dikey iniş ve kalkış

Elektrikli dikey kalkış ve iniş için tasarlanan ikinci modelin adı ise “XPENG AEROHT eVTOL.” Bu model tek başına uçabildiği için “uçan otomobil” fikrine daha yakın bir model olacak. Uzmanlara göre, Kara modunda, çarpıcı bir yol görünümü sunan ve uçuş bileşenlerini sorunsuz bir şekilde katlayan araç, uçuş moduna geçildiğinde kanatlarını açarak dikey iniş ve kalkışa olanak tanıyor.

Kullanıcısına süper bir spor araba deneyimi sunan ve gerektiğinde rotorlu dört kolunu açıp kapatarak alçak irtifada uçan eVTOL’un üreticisi XPENG, aracın sıkışık alanlarda gezinmek ve trafikten kaçınmaya yardımcı olmak için tasarlandığını söylüyor.

Şirket, şimdiye kadar iki ton ağırlığındaki prototiplerin başarılı test uçuşları gerçekleştirdiğini açıkladı. 


  • İŞLEVSELLİK

Kara modunda; uçuş bileşenlerini yol kullanımı için sorunsuz bir şekilde katlayabiliyor. Uçuş moduna geçerken dikey kalkış ve inişi kolaylaştırmak için kollarını açıyor. Bu yetenek, trafik yoğunluğu olan bölgelerde kısa mesafe, düşük irtifa seyahatleri için etkin navigasyon sağlıyor.

  • KOKPİT

Araç, hem manuel hem de otomatik sürüş modlarını destekleyen bir sisteme ve iki kişilik, çift modlu bir kokpite sahip. 270° derece açıya sahip panoramik kokpit, pilot ve yolcu için geniş bir görüş alanı sunuyor.

  • ŞARJ

Uzatılmış menzilli elektrikli güç aktarma sistemi, hava modülü için birden fazla şarj imkanı sunuyor. Elektrikli itiş sistemi, hem karada hem de havada seyahat güvenliği ve güvenilirliğini sağlamak için tek nokta arıza güvenlik gereksinimlerini karşılıyor. 

  • KAPASİTE VE KULLANIM

Aracın, 4-5 yolcu alabilen yer modülü 6x6 çekişe sahip. Hava modülü ise dikey kalkış ve alçak irtifa uçuşuna uygun. Modüler uçan araba, kişisel kullanımın ötesinde, acil durum kurtarma gibi kamusal hizmetlerde de kullanılabilir. Hem özel hem de kamusal talepleri karşılamak için etkili bir yol sunabilir.

 

 

Xpeng Aeroht'un kurucu ortağı ve baş tasarımcısı Wang Tan, The U.S. Sun'a demecinde, İnsanlar üç boyutlu, fakat ulaşım hala iki boyutlu. Aslında herkes uçmak ve muhteşem manzaraları seyredebilmek için başka bir görüşe, başka bir açıya sahip olmak istiyor” dedi. Sürücülerin, eVTOL sayesinde trafiği yenebileceklerini ve ‘sıkışık bölgelerden uçarak uzaklaşabileceklerini' de sözlerine ekledi.

Ayrıca uçan otomobil, kişisel kullanımın ötesinde, acil durumda yardım üstlenme gibi kamusal hizmette de kullanım alanı bulacağından, hem kamusal hem de özel gereksinimleri karşılayabilme potansiyeline sahip.

Yönetmelik, talimatname ve kullanım senaryoları yeterince olgunlaştırılıp hazırlandıktan sonra eVTOL modelinin de seri üretimine geçilecek. Öte yandan XPENG, P5 ve G9 gibi geleneksel elektrikli otomobil modellerini satışa sundu. Bunlar şimdiden Danimarka, Norveç, İsveç ve Hollanda’da satılıyor. Şirket, başta Almanya olmak üzere diğer Avrupa ülkeleri için de hazırlık yapıyor. 


Uçan araba fiyatı ne kadar olacak?

Şirket ortağı Tan, aracın fiyatının yaklaşık 200 bin dolar (yaklaşık 6 milyon TL) olduğunu ve bu yıl içinde satışa sunulacağını söylüyor.