"Konuşan" otomobiller yola çıkmaya başladı

Konuşan” otomobiller artık somut olarak karşımızda. İngiltere’de test aşamasına geçen sistem yakın zamanda yaygın olarak kullanılacak.

Otonom sürüş sistemleri devrimsel şekilde günümüzde hızla gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Elektrikli otomobil pazarında olduğu gibi Tesla‘nın öncülük ettiği otonom sistemlerle birlikte hızla önem kazanan önemli bir sistem daha mevcut. Geçtiğimizsüreçte Mercedes’in EQ projesiyle birlikte tanıttığı otomobiller arası veri alışverişini sağlayan diğer bir deyişle otomobillerin birbirleriyle “konuşmasını” sağlayan sistem artık somut adımlarla ortaya çıkmaya başlıyor.


ukotonom4

İngiltere’de bu sistemin ilk adımları resmi olarak atıldı. Jaguar, Land Rover, Ford ve Tata araştırma merkezinin katıldığı projenin demo ayağı işlemeye başladı. Sistemle birlikte daha güvenli bir sürüş için geliştirilmiş trafik analiz sistemiyle birlikte park yeri tespiti gibi önemli konularda analiz kayıtlarının sağlanmasının ardından, araçlar arasında bu bilgileri paylaşılması sağlanıyor. Sistemle birlikte, pratik ve kesin çözümlerin üretilmesi yanı sıra kayda değer bir zaman kazanımı planlanıyor. Demo olduğu için kısıtlı bir alanda test aşaması yapılan sistemin 2018 yılında daha geniş kapsamlı bölgelerde kullanılması planlanıyor.