BMW’nin yeni amiral gemisi: X7 iPerformance

Eylül ayı içerisinde olduğumuz 2017’yi geride bırakmak için önümüzde sadece üç aylık bir zaman dilimi kaldı. Detroit Otomobil Fuarı‘yla başlayan fuar sürecinde üreticiler her zaman olduğu gibi satışa sunacakları modellerinin yanı sıra gelecek planlarını içeren konseptleriyle tüm dünyanın karşısına çıktı. Cenevre ile birlikte Avrupa’nın en önemli otomobil organizasyonu olan Frankfurt Otomobil Fuarı için geri sayım devam ederken 2017’ye konsept projeleriyle damga vuran BMW’nin son adımına ilk kez bugün şahit oluyoruz. Test sürecinden itibaren sizlerle ortaya çıkan tüm önemli detaylarını paylaştığımız X7, Frankfurt öncesinde oraya çıkan konsept versiyonunun ilk detayları ve iPerformance Concept adıyla karşımızda.


Bmwx75 by nickvinceBmwx74 by nickvinceBmwx73 by nickvinceBmw X72 by nickvince
Seri üretime hazır versiyonun bir ön gösterimi niteliğini taşıyan X7 iPerformance Concept, 8 Serisi ve Z4 konseptlerinin ardından BMW’nin yeni nesil felsefesinden büyük mesajlar barındırıyor. Ön bölümündeki böbrek ızgaralarından başlayıp boylu boyunca devasa hatların kullanıldığı konseptte gizlenmiş kapı kolları ve ince formlu ön-arka LED ışıklandırmalar tasarım karakterindeki farkı ortaya koyan detaylar arasında kendin yer buluyor.

Bmw X71 by nickvinceBmwx77 by nickvince

Kokpit bölümüyle de bizleri yepyeni bir atmosfere davet eden X7 iPerformance konseptinin konsolunda, dijitallikten fazlasıyla nasibi almış yüksek çözünürlüklü iki adet ekrana yer verilirken, arka taraftaki yolcular için konulan ekranlar televizyon kalitesini aratmayacağının sinyalini veriyor.

Motor bölümüyle ilgili detayların halen ortaya çıkmadığı konseptte hidrojen yakıt teknolojisinin yer alabileceği masa konuşulan seçenekler arasında diyebiliriz. Bunun yanında iPerformance logosuna sahip olduğu için plug-in hibrit üniteye sahip olması da neredeyse kesin olan modelde 740e’de yer verilen sistemin kullanılması bekleniyor.