YENİ AUDI Q7 2025 SUNULDU

Dokuzuncu yaş gününü kutlayan Audi Q7, Audi'nin model nesillerini geleneksel yaşam döngülerinin ötesine taşıma tutkusunun bir kanıtı olarak ikinci kez makyajlandı. Bu son yenileme, markanın araç platformlarını en üst düzeye çıkarma stratejisinin altını çizerek, yakın zamanda bir değişimin ufukta olmadığını gösteriyor.


Yeni Bir Yüz ve Geliştirilmiş Teknoloji

2025 Audi Q7 yeni bir neslin başlangıcı olmasa da bu otomobilin ağır bir makyajı var. Bu bağlamda ilk gördüğümüz yeniliklerden biri de tamamen revize edilen ön ızgara tasarımı. Eskiden düz olan ızgara artık petek şekline büründü. Elbette bu değişiklik aracın alt havalandırmalarında da değişikliklere yol açtı. 2024 Audi Q7'nin far tasarımı önceki modele benziyor ancak bu sefer lazer destekli ve kişiselleştirilebilir özelliklere sahip HD Matrix teknolojisiyle geliyor. Motor detayları da bilinmiyor ancak Q7'nin çeşitli benzinli ve dizel seçeneklerle sunulacağı söyleniyor. Audi'nin bu modeli içten yanmalı motora sahip son modeli olarak piyasaya sürmesi bekleniyor. 

2020 Q7 ve 2025 Q7 modellerinin görüntüleri karşılaştırıldığında, yeni versiyonda daha cesur bir ön panjur ortaya çıkıyor; dikey kaplamalar ve daha yüksek konumlandırılmış farlar, sokakta heybetli bir duruşa katkıda bulunuyor. Arka kısım da Q7 serisinde bir ilk olan kişiselleştirilebilir ışık imzaları sunan dijital OLED aydınlatma teknolojisinden yararlanıyor. Sakhir Gold, Ascari Blue ve Chili Red gibi yeni renk seçeneklerinin yanı sıra 20" ile 22" arasında değişen yeni jant tasarımları alıcılara daha fazla kişiselleştirme olanağı sağlar. İç mekanda, koltuklardaki kontrast dikişler ve Doğal Karaağaç, Çürümüş Gümüş gibi güncellenmiş dekoratif kaplamalar kabinin ambiyansını geliştiriyor. Teknoloji eklemeleri arasında Spotify ve Amazon Music gibi müzik akışı hizmetleri için yeni uygulama entegrasyonları yer alıyor. Sürücü destek özellikleri de yükseltildi ve artık dijital gösterge kümesinde daha fazla uyarı görüntüleyebiliyor.

 

  


Yeni Audi Q7 Motoru ve Performansı

Yeni Audi Q7'nizde iki dizel ve iki benzinli olmak üzere dört motor arasından seçim yapabilirsiniz. Ürün yelpazesi 231 bg'lik 3.0 litrelik V6 dizel ile başlar veya aynı motora 286 bg ile sahip olabilirsiniz. Bir de 340 bg güç üreten 3.0 litrelik V6 benzinli var. Tüm bu V6 motorlar aynı zamanda 3,5 tona kadar güç çekebiliyor ve hepsi sekiz ileri otomatik şanzımanla eşleştiriliyor. Serinin en üstünde V8 SQ7 yer alıyor. Bu araçta 507 HP gücünde 4.0 litrelik çift turbo şarjlı benzinli motor bulunuyor. Tüm motorlar sekiz vitesli tiptronic şanzımanla eşleştirilmiştir ve günümüzün çevresel kaygıları göz önüne alındığında giderek daha önemli hale gelen yakıt tüketimini azaltmayı amaçlayan hafif hibrit sistemlere sahiptir.


     Yeni Audi Q7 Fiyatı

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde Avrupa pazarına sunulacak otomobilin giriş seviyesi donanımlar için başlangıç fiyat etiketi 79.300 €'dan (yaklaşık 94.000 $) başlıyor ve segmentindeki premium konumunu yansıtıyor. Zenginlikle sarmalanmış en yüksek performansı arayanlar için SQ7 112.000 €'dan (yaklaşık 133.000 $) başlıyor. Bu rakamlar, bu araçları pratiklikle birlikte prestij arayan seçici tüketicilerin ulaşabileceği bir yere yerleştiriyor. Aracın Türkiye'ye ne zaman geleceği henüz bilinmezken, bugün en ucuz Q7 için 7.6 milyon TL'yi gözden çıkartmanız gerektiğini belirtelim.